Proč suché dřevo?
Proč vlastně topit suchým dřevem? Mokré či vlhké palivové dřevo obsahuje příliš mnoho vody. Pokud topíte suchým dřevem můžete výrazně ovlivnit jeho spotřebu na sezónu a tím i peněz. Spalovaním mokrého dřeva je účinnost spalovaní a výhřevnosti menší až o 30%. Odpařování vody snižuje mnoho tepelné energie. Dřevo ideální k topení je s vlhkostí pod 20%. Vždy se ptejte prodejce, jak je dřevo suché v %. Prodejce vám tuto informaci musí sdělit (vždyť kvalitní vhlkoměr stojí již od 500Kč) a každý, kdo dřevo prodává by měl vědět jeho stav. Pokud koupíte polínka syrového (čerstvého) dřeva, tak potřebuje při venkovním skladování minimálně 8měsíců aby doschlo na požadovaných 20%.
Jak dřevo skladovat?
Velmi důležité je vědět jak Palivové dřevo skladovat. Nyní si řekneme jak palivové dřevo neskladovat. Palivové dří nikdy neskladujte v místnostech bez pravidelného větrání. Takto uskldaněné čerstvé dřevo se nemá jak odpařovat a vysychat a na dřevě se tvoří plíseň. Takto uskladněné dřevo vám spíše hnije, než-li vysychá. Ideální způsob jak uskladnit dřevo je dřevník, kde je zajištěna spodní strana proti vlhkosti a vrchní strana (stříška) proti výraznému dešti. Dřevo je nutné vždy skladovat tak, aby nedošlo ke styku ze spodní vlhkostí (zemina, beton), kde dřevo může nasávat další vlhkost. Dřevo určené k topení by mělo být skladováno na místě dostanečného proudění vzduchu. Nevadí, že na dřevo občas zaprší, je důležité proudění vzduchu a tím jeho vysichání. Pokud dřevo vystavíte při skladování přímému slunci, dřevo má tentenci tmavnout. Tento jev je spíše dekorativní ale je to nejrychleší způsob vysychání.
Jak nakupovat palivové dřevo?
Základní pravidlo pro nákup palivového dřeva je určení toho, k čemu budete dřevo používat. Palivové dříví je nejčastěji pro domácnosti využívané k topení k kotlech na tuhá paliva, dále pak při topení v kamnech či krbech a stále častěji ve zplynovacích kotlích. České domácnosti využívají palivové dřevo také pro grill či udírnu. či táborák. Dále a také často je dřevo využíváno k dekorativním prvkům jako je designová stěna vyskládaného dřeva, což působí opravdu skvěle. Jaké dřevo zvolit správně je popsáno v níže uvedených článcích.
Jednotky převodů - kalkulace dřeva
Než bumeme palivové dřevo nakupovat, je nutné vědět jeho množství. Ale to může být pro mnoho kupujícíh oříšek. Pokud kupujeme od prodejce palivového dřeva polínka, je nutné vědět co vlastně kupujeme. Jednotka polínek palivového dříví se liší. Tudíž je nutné znát na co se připravit. Pro tyto převody jsme vám připravili dřevařskou kalkulačku zde.
Jednotka PRMS, PMS | Tato jednotka nám říká, že prodejce prodává polínka volně ložené v prostorovém metru (prostorový metr sypaný). V překladu to znamená že obdržíte 1prms palivového dřeva, po vyskládání polínek do dřevníku zaplníte prostor cca 0,67 metrů krychlových. |
PRMR, PMR | Tato jednotka nám říká, že obdržíte dřevo naskládané. (prostorový metr skládaný) Tudíž po vyskládání by jste měli zaplit jeden metr krychový ve vašem dřevníku. Takto prodávané dřevo se nejčastěji prodává skládané na paletách. |
Kubík dřeva | Pokud prodejci řeknete, že chcete kubík štípaného dřeva, tak to není možné. Kubík dřeva je totiž měrnou jednotkou pro kulatinu či vlákninu, kde se pomocí vzorce spočítá dřevní hmota. |
Závěrem | Při nákupu je velmi důležité, aby jste věděli jakou jednotku dřeva od prodejce získáte. Mohou zde totiž nastat velké rozdíly v množství a hlavně ve vaší peněžence. Vždy se prodejce ptejte jak je dřevo měřeno a jaká je měrná jednotka. |
Proč zadat poptávku
Proč vůbec dřevopoptávka? Portál Drevopoptavka.cz se zabývá pouze dřevem, tudíž přínášíme pro zákaníky jistotu kvalitního výběru či nabídek od prověřených prodejců. Snažíme se o to, aby zákazník nalezl kompromis mezi kvalitou a cenou za palivové dřevo. Portál jsme spustili v létě tohoto roku a děkujeme mnoha zákazníkům, že využili naše služby a třeba nakoupili od malého regionálního prodejce, který by si jinak reklamu dovolit nemohl. Naším cílem je opravdu spokojený zákzník, který si zadá poptávku a ušetří až několik tisíc korun. Registraci prodejcům nabízíme zdarma, tudíž poptávku zasíláme i malým prodejcům, kteří by si jinak drahou reklamu nemohli dovolit.
Kůrovcové dřevo
Jak již asi všichni víte, je v dnešní době populární levné kůrovcové dřevo. Zde si povíme jaké jsou výhody a nevýhody tohoto dřeva. První výhoda je samozřejmě cena. Kůrovcové dřevo se v dnešní době dá koupit již od 500Kč za kubík! Lesy ČR a ostatní majitelé lesů, toto dřevo z lesů můsí vytěžit a zlesů ho co nejdříve odvést, toto dřevo se nedá dlouho skladovat, proto je cena letos rekordně nízká. Kůrovcové dřevo je nejčastěji smrkové měkké dřevo. Nevýhody kůrovcového dřeva: Většinou musíte z lesa odebrat celý návěs v kulatina cca 45metrů – musíte mít skladovací prostory, další nevýhodou je to, že pokud budete dřevo uskladňovat třeba několik let, je náchylnější k plísním či jeho rozpadu. Toto dřevo má po několika letech velmi malou výhřevnost. Další nevýhoda, je také zpracovatelnost. Stromy musíte nakrátit motorovou pilou, dále polena naštípat a uložit na suché místo. Kůrovcové dřevo (obecně měkké) nedoporučujeme do krbových kamen, kde zapříčiňuje dehtování topné soustavy i krbu (černání skla). Když už kůrovcové dřevo na topení tak prokládat tvrdým dřevem, aby došlo občas k vyšímu spalovacímu výkonu a tím i spálením usazenin.