Od prodejců palivového dřeva po celé České republice máme čím dál tím více informací o narůstajících trendech v topení palivovým dřevem.

Dle průzkumu dřevopoptávka.cz stále více zákazníků topí palivovým dřevem, ale má to jeden háček, množství prodaného dřeva na zákazníka se snižuje.

Dle rozhovoru s panem Nováčkem /zpracování palivového dřeva/ – před deseti lety jsme prodávali palivové dřevo v průměru 10prms štípaného dřeva na zákazníka, lidé využívali levné ale pracné topení. Rok od roku se toto množství v přepočtu na zákazníka snižuje. Je to i z důvodu toho, že polulace stárne, a čím dál tím více lidí zpohodlnělo a nechtějí se starat o sice levné ale časově náročnější topení. Dalším důvodem je to, že starší generace, již prostě přestává topit palivovým dřevem kvůli náročnosti. Další důvod, proč průměrná spotřeba palivového dřeva na domácnost klesá je ta, že stále více zákazníků zatepluje rodinný dům, využívá dotace na nové kotle.

Dle rozhovoru na panem Nováčkem, který zateplil rodinný dům. – Každoročně jsme v rodinném domě protopily cca 20prms tvrdého dřeva za sezónu. Loni jsme na domě vyměnily okna, proběhlo zateplení fasády a sřechy, výměna kotle na dřevo. Spotřeba dřeva nám klesla o neuvěřitelných 60%.

Novostavba a příležitostní topení v krbu. Stále více zákazníků jsou tzv. příložitostnými topiči. Mají doma krb, či krbová kamna, jako podružný zdroj vytápění. Tento zdroj např. využívají pro příležistosné zpohodlnění si atmosféry o vánočních svátcích a v době zimních návštěv. Zákazník tohoto typu, objednává v průměru 3prms dřeva za sezónu. Těchto zákazníků, ale v posledních letech stále přibývá. Největší problém mají ale tito zákazníci s dodavateli palivového dřeva. Většina prodejců totiž nabízí dopravu velkým kontejnerem, což prodražuje celou zakázku. Prodejcům tedy doporučujeme zajišťovat rozvozy menšími vozy a tudíž nabízet zákazníkům i ekonomicky přijatelnou dopravu.